A particle doing simple harmonic motion, amplitude = 4 cm, time period = 12 sec. The ratio between time taken by it in going from its mean position to 2 cm and from 2 cm to extreme position is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
13
c
14
d
12
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ω = 2πT = 2π12 = π rad6 sec(For y = 2 cm) 2 = 4(sin π6t1)By solving t1 = 1 sec (For y = 4 cm) t2 = 3 sec So time taken by particle in going from 2 cm to extreme position is t2-t1 = 2 sec. Hence required ratio will be 12