A particle executes linear simple harmonic motion with an amplitude of 3 cm. When the particle is at 2 cm from the mean position, the magnitude of its velocity is equal to that of its acceleration. Then, its time period in seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5π
b
52π
c
4π5
d
2π5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a particle executing SHM, magnitude of velocity of particle when it is at displacement x from mean position =ω A2-x2Also, magnitude of acceleration of particle in SHM =ω2xGiven, when x = 2 cm Magnitude of velocity = Magnitude of acceleration⇒ ω A2-x2=ω2x⇒ ω A2-x2x=9-42⇒ Angular velocity, ω=52∴Time period of motion, T=2πω=4π5s