A particle executes linear simple harmonic motion with an amplitude of 3 cm. When the particle is at 2 cm from the mean position, the magnitude of its velocity is equal to that of its acceleration. Then its time period in seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
52π
b
4π5
c
2π3
d
5π
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Amplitude A = 3 cmWhen particle is at x = 2 cm,its |velocity| = |acceleration|i.e., ωA2-x2 = ω2x ⇒ ω = A2-x2xT = 2πω = 2π(25) = 4π5