A particle executes SHM along x-axis with a frequency 25πHz. The mass of the particle is 0.20 kg. At the position x = 0.04 m, the kinetic energy is 0.50 J and the potential energy is 0.40 J. The potential energy is zero at mean position. The amplitude of oscillations (in cm) is __________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K=(2πf)2mEnergy of oscillations = 0.9 J0.90=12KA2A=1.84π2f2m1/2=12πf1.80.21/2=6cm
A particle executes SHM along x-axis with a frequency 25πHz. The mass of the particle is 0.20 kg. At the position x = 0.04 m, the kinetic energy is 0.50 J and the potential energy is 0.40 J. The potential energy is zero at mean position. The amplitude of oscillations (in cm) is __________.