A particle executes SHM on a straight line path. The amplitude of oscillation is 2 cm. When the displacement of the particle from the mean position is I cm, the numerical value of magnitude of acceleration is equal to the numerical value of magnitude of velocity. Then find out the frequency of SHM.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32π
b
32π
c
32 π
d
3π
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The speed of particle at a distance x = I from mean position isv = ωA2-x2 = ω22-12 = 3 s ...(i)The magnitude of acceleration at x = I isa = ω2x = ω2--------(ii)from equation (i) and (ii)ω2 = 3ω ⇒ω = 3or f = ω2π= 32π