A particle executes simple harmonic motion with an amplitude of 5 cm. When the particle is at 4 cm from the mean position, the magnitude of its velocity in SI units is equal to that of its acceleration. Then its periodic time (in seconds) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4π3
b
8π3
c
7π3
d
3π8
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At this time (when x=4 cm) velocity and acceleration have same magnitudeGiven A=5 cm and at displacement x=4cm, velocity = acceleration ⇒ωA2-x2=−ω2x ⇒52-42=ω(4) ⇒ω=34=2πT ⇒T=8π3