A particle is executing SHM represented by the equation x(t) = Acos(ωt + ϕ). Given that the initial distance of the particle from its equilibrium position is 1 cm and the initial velocity is π cms s−1 and its angular frequency is πs−1. Using this, data, calculate the amplitude of the motion.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
πcm
b
2 cm
c
2cm
d
1 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=Acos(ωt+ϕ) where A is amplitudeAt t = 0, x = 1 cm∴1=Acosϕ…(i)Velocity,v=dxdt=ddt(Acos(ωt+ϕ))=−Aωsin(ωt+ϕ)At t = 0, v=πcms−1∴π=−Aωsinϕ or πω=−Asinϕ∵ω=πs−1∴1=−Asinϕ ......iiSquaring and adding (i) and (ii), we getA2cos2ϕ+A2sin2ϕ=2A2=2∵sin2ϕ+cos2ϕ=1∴A=2cm
A particle is executing SHM represented by the equation x(t) = Acos(ωt + ϕ). Given that the initial distance of the particle from its equilibrium position is 1 cm and the initial velocity is π cms s−1 and its angular frequency is πs−1. Using this, data, calculate the amplitude of the motion.