Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is executing SHM on a straight line. A and B are two points at which its  velocity is zero. It passes through a certain point P (AP < BP) at successive  intervals of 0.5 s and 1.5 s with a speed of  3ms−1. Then the

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Maximum speed of particle =32ms−1

b

Maximum speed of particle =2ms−1

c

APBP=2−12+1

d

APBP=12

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

It is clear that time period, T = 0.5 sec + 1.5 sec  = 2 secLet O be the mean position. tPAP=0.5  sec.  But tPA=tAP   So,  tPA=tAP=0.25  secSimilarly, tPBP=1.5  sec  But    tPB=tBPSo, tPB=tBP=0.75  sec  tPB=tPO+tOB⇒0.75=tPO+T4=tPO+0.5⇒tPO=0.25  secSo, all segments AP, PO, OB, BO, OP, PA take same amount of time = 0.25 seconds.Let equation of motion be  x=−RsinωtSubstituting the values,  x=−OP=−Rsin2π20.25⇒OP=R2mSo, v=−Rωcosωt Substituting the values, −3=−R2π2cos2π2tPO⇒−3=−R2π2cos2π20.25 ⇒R=32πmMaximum speed =  Rω=32π2π2=32ms−1 APBP=AO−POBO+OP=R−R2R+R2=2−12+1.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle is executing SHM on a straight line. A and B are two points at which its  velocity is zero. It passes through a certain point P (AP < BP) at successive  intervals of 0.5 s and 1.5 s with a speed of  3ms−1. Then the