A particle is executing simple harmonic motion according to the equation x=(5cos100t+12sin100t) cm where t is time in second. Then maximum velocity of the particle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 m/s
b
13 m/s
c
17 m/s
d
8 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=(5cos100t+12sin100t)cmAmplitude=52+122⇒A=13 cm; Angular frequency ω=100 rad/s∴ Vmax=ωA=100×(13×10−2)m/s=13 m/s
A particle is executing simple harmonic motion according to the equation x=(5cos100t+12sin100t) cm where t is time in second. Then maximum velocity of the particle is