A particle executing simple harmonic motion covers a distance equal to half its amplitude in one second. Then, the time period of the simple harmonic motion is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 s
b
6 s
c
8 s
d
12 s (e) 20 s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, equation of SHM, y=a sin ωtHere in given condition, a2=a sinω×1 12=sinω ⇒ ω=π6⇒ ω=2πT=π6Hence, time period of SHM, T=6×2 ⇒ T=12 s