A particle is executing simple harmonic motion with an amplitude of 4 cm. At the mean position the velocity of the particle is 10 cm/sec. The distance of the particle from the mean position when its speed becomes 5 cm/s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 cm
b
22 cm
c
23 cm
d
32 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v = ωa2-y2At y = 0, vmax = 10 cm/sAs a = 4 cm, vmax = ωa hence ω = 2.5 rad/sHence, 5 = 2.516-y2or y = 23 cm