A particle of given mass is moving in a circular path of radius ‘r’ with kinetic energy K. If radius of circular path is reduced to r/2 keeping the angular momentum constant, the final kinetic energy of the particle will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
K/2
b
2K
c
K/4
d
4K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mvr=L ⇒ v=L/mr∴ K=12 mv2 = 12 m Lmr2 = L22mr2So, for constant angular momentum, K ∝ 1r2∴ K'K=r2r/22=4 ⇒ K'=4K.