A particle has initial velocity 4i^+4j^ ms-1 and an acceleration -0.4i^ ms-2, at what time will its speed be 5 ms-1?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 s
b
17.5 s
c
6.5 s
d
8.5 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since acceleration is in r-direction only, velocity in y-direction will not change. When speed = 5 ms-1 52=Vx2+Vy2=Vx2+42⇒Vx=±3ms−1∴ Vx=ux+axt⇒t=Vx−uxaxor t1=3−4−0.4=2.5sand t2=-3-4-0.4=17.5s