A particle having charge that of an electron and mass 1.6x 10-30 kg is projected with an initial speed u at an angle 45° to the horizontal from the lower plate of a parallel plate capacitor as shown in figure. The plates are sufficiently long and have separation 2 cm. The maximum value of velocity of particle not to hit the upper plate is W×106 m/s. Take electric field between the plates = 103 V/m directed upward. The value of W is________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resolving the velocity of particle parallel and perpendicular to the plate. Force on the charged particle in downward direction normal to the plate = eE∴Acceleration a=eEm, where m is the mass of charged particle.The particle will not hit the upper plate, if the velocity component normal to plate becomes zero before reaching if, i.e.,0=u⊥2−2ay, with y≤d where d, distance between the plates.∴ Maximum velocity for the particle not to hit the upperplate (for this y= d=2 cm)u⊥=2ay=2×1.6×10−19×103×2×10−21.6×10−30=2×106m/sumax=u⊥/cos45∘=22×106m/s=8×106m/s