Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mas s m carrying charge 'q' is projected with velocity ‘v’ from point 'A' towards an infinite line of charge from a distance 'a'. Its speed reduces to zero momentarily at point 'B' which is at a distance a/2 from the line of charge. If another particle with mass m and charge '-q' is projected with the same velocity 'v' from 'A' towards the line of charge. If v=102m/s, what will be its speed (in m/s) at 'B'?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 20.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Applying conservation of mechanical energyΔK+ΔU=0  or  Kf−Ki+qVf−Vi=0   ………(i)When a positive charge is projected towards the wire0−12mv2+qΔV=0⇒12mv2=qVB−VA   …….(ii)When a negative charge is projected towards the wire 12mvB2−12mv2+(−q)ΔV=0⇒12mvB2−12mv2=qVB−VA  ………(iii)From (ii) and (iii), we get 12mv2=12mvB2−12mv2⇒vB2=2v2 or vB=2v           =2×102=20m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle of mas s m carrying charge 'q' is projected with velocity ‘v’ from point 'A' towards an infinite line of charge from a distance 'a'. Its speed reduces to zero momentarily at point 'B' which is at a distance a/2 from the line of charge. If another particle with mass m and charge '-q' is projected with the same velocity 'v' from 'A' towards the line of charge. If v=102m/s, what will be its speed (in m/s) at 'B'?