A particle of mass 2g and charge 1 μC is held at rest on a frictionless horizontal surface at a distance of 1m from a fixed charge 1mC. If the particle is released, it will be repelled. The speed of the particle when it is at a distance of 10m from the fixed charge is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 m/s
b
90 m/s
c
60 m/s
d
45 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gain in KE= Loss in electrostatic potential energy⇒12mv2=q1q24πε01r1-1r2 ⇒12 x 2 x 10-3 x v2=9 x 109 x 10-3 x 10-611-110 ⇒v2=8100 ⇒v=90 m/s