A particle of mass 50 g is kept on the surface of a uniform sphere of mass 120 kg and radius 50 cm. Find the work to be done in ×10−10J against the gravitational force between them to take the particle far away from the sphere. Take G=6.67×10−11Nm2kg−2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, M=120kg;m=50g=0.05kg R=50cm=0.5m and G=6.67×10−11Nm2kg−2Now, initial potential energy of the system of sphere and particle,Ui=−GMmR=−6.67×10−11×120×0.050.5=−8.0×10−10JWhen the particle is far away from the sphere, the potential energy of the system will be zero i.e. Uf =0Therefore, required work done, W=Uf−Ui=0−−8.0×10−10=8.0×10−10J
A particle of mass 50 g is kept on the surface of a uniform sphere of mass 120 kg and radius 50 cm. Find the work to be done in ×10−10J against the gravitational force between them to take the particle far away from the sphere. Take G=6.67×10−11Nm2kg−2.