A particle of mass 10g is kept on the surface of a uniform sphere of mass 100 kg and radius 10 cm. Find the work to be done against the gravitational force between them, to take the particle far away from the. sphere : (you may take g = 6.67 x 10-11 Nm2/kg2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13.34x 10-10J
b
3.33 x 10-10 J
c
6.67 x 10-9 J
d
6.67 x 10-10 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done against gravitational force = Change in PE=0−−GMmR=GMmR=6.67×10−11(100)10×10−3(0.1)= 6.67 x 10-10 J