Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 10g moves along a circle of radius 6.4 cm with a constant tangential acceleration.  What is the magnitude of this acceleration, if the kinetic energy of the particle becomes equal to 8×10−4J  by the end of the second revolution after the beginning of the motion?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.15 ms−2

b

0.18 ms−2

c

0.2 ms−2

d

0.1 ms−2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

WTangential=ΔKE=Kf−Ki 12MV2=8×10−4 12×10×10-2×V2=8×10−4 V2=16×10-2---(1) V2-U2=2aS aT=16×10−22(2πr×2)=16×10−28π×6.4×10−2=0.1ms−2 .
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring