A particle of mass 10 g is placed in- la- potential field given by V=50x2+100 J/kg. If the frequency of oscillation is found to be xπcycle/s, the value of x is _______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that potential energy is U=mV⇒ U=50x2+10010−2F=−dUdx=−(100x)10−2⇒ mω2x=−100×10−2x10×10−3ω2x=100×10−2x⇒ ω2=100⇒ ω=10rad/s⇒ f=ω2π=10π=5πHence x = 5.