Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 100g is thrown vertically upward with a speed of 5m/s. The work done by the force of gravity during the time the particle goes up is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.25J

b

0.5J

c

-0.5J

d

-1.25J

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Using work energy theorem,work done = change in Kinetic energy → Wtotal=ΔKEi.e. work done by gravity should be equal to change in the kinetic energy of the particle.Wgravity = (KEfinal-KEinitial) Wgravity = (12mv2final-12mv2initial) given mass = 100g ; initial velocity = 5m/s; final velocity = 0; substitute in the above equationWgravity = 0−12×1001000(5)2 =-1.25JWork done by force of gravity = -1.25J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring