A particle of mass 100 gm thrown vertically upwards with a speed of 5 m/s. The work done by the force of gravity during the time, the particle goes up is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 J
b
-0.5 J
c
-1.25 J
d
1.25 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by gravity =− Ve from work energy theorem, work done = change in KE initial velocity = 5m/s final velocity = 0 mass m =1001000kg W = K.Efinal-KEinitial W = 0- 12 mv2 W=- 121001000 52 W=-1.25 joule Here gravity is opposite to the displacement and hence the work done by gravity is equal to negative of ptential energy when the body moves up.