A particle of mass 50 gram executing simple harmonic motion with amplitude of 5m. The maximum value of force acting on the particle during the course of oscillation with an angular frequency of 10 rad/s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25N
b
5N
c
2.5N
d
0.5N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The force responsible for simple harmonic motion is given by F=mω2x . here x is displacement From the question mass= m=50 g= 0.05 kg ,angular velocity ω=10 rad/s , amplitude= A=5 mSubstituting these in maximum values of force, put x=A to get maximum value of force F=mω2A ,on substituting the given values we get F=0.05×102×5=25N=maximum value of force acting on the particle during the course of oscillation