A particle, of mass 10−3kg and charge 1.0C, is initially at rest. At time t=0, the particle comes under the influence of an electric field Et=E0sinωt i⌢, where E0=1.0N/C and ω=103rad/s. Consider the effect of only the electrical force on the particle. Then the maximum speed, in m/s , attained by the particle at subsequent times is .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=10−3kg q=1C t=0 E=E0sinωt Force on particle will be F=qE=qE0sinωt At mean position, speed id Vmax, and, F=0⇒qE0sinωt=0⇒ωt=π⇒t=πω Now, F=qE0sinωt⇒dVdt=qE0msinωt⇒∫0v dv=∫0π/ω qE0msinωtdt⇒V−0=qE0mω[−cosωt]0π/ω⇒V−0=qE0mω[(−cosπ)−(−cos0)]⇒V=1×110−3103×2=2m/s