Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 0.1 kg is executing simple harmonic motion with amplitude 20 cm along a straight line. Its maximum and minimum potential energies are 0.8 J and 0.6 J respectively. Then period of oscillation of the particle is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

π2 S

b

π4 S

c

π10 S

d

π5 S

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(4)Energy  of  oscillation E=Umax−Umin=0.8−0.6J=0.2J∴    12  mω2A2=E  ⇒   ω=1A2Em∴    T=2πω=2π.Am2E =2π ×  0.2  0.12 ×  0.2 sec=π5sec.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A particle of mass 0.1 kg is executing simple harmonic motion with amplitude 20 cm along a straight line. Its maximum and minimum potential energies are 0.8 J and 0.6 J respectively. Then period of oscillation of the particle is