Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 1 kg is fired with velocity 50 m/s at an angle of 60° from horizontal. It is acted by viscous force of 0.2v during its journey. The horizontal distance travelled by it in first 10 seconds is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

90 m

b

108 m

c

125 m

d

213 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

dvxdt=−v5cosθ=−vx5⇒∫dvxvx=−∫15dt⇒Invxuxvx=−t50t⇒Invxux=−t5⇒vx=uxe−t/5=50cos60°e−t/5=25e−t/5Now dxdt=vx=25e−t/5⇒x=251−1/5e−t/5010=1251−e−2=1251−12.72=108m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring