A particle of mass 2kg initially at rest. A force acts on it whose magnitude changes with time. The force-time graph is shown below. The velocity of the particle at t=10 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75 ms−1
b
10 ms−1
c
50 ms−1
d
26 ms−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area of the force time graph is impulse i.e., change in momentum.122×10+2×10+10+202+12×4×20mv−u = 10+20+30+402×v = 100v =50m/s