A particle of mass 2 kg is moved along a line 3y=4x+10 under the influence of a force F→=(4i^−3j^)N . Find the work done by the force between the points −104,0 and 0,103
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 J
b
30 J
c
36.5 J
d
Zero
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The particle is moved along the line 3y=4x+10,y=43x+103=mx+c , . Hence the slope of this line is 4/3. Again for the force acting slope=tanθ=FyFx=−34 . So product of the slopes= -1. We can say that the two lines are perpendicular to each other. W=F.S.Cosθ=F.S.Cos900=0