A particle of mass 2 kg moves with an initial velocity of v→=4i^+4j^ms−1. A constant force of F→=-20j^N is applied on the particle. Initially, the particle was at (0, 0). The x-coordinate of the particle when its y-coordinate again becomes zero is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 m
b
4.8 m
c
6.0 m
d
3.2 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a→=F→m=−10j^ms−12Displacement in y-directiony=ut+12at2⇒ 0=4×t×−12×10×t2t=45s ⇒ x=4t=4×45=3.2m
A particle of mass 2 kg moves with an initial velocity of v→=4i^+4j^ms−1. A constant force of F→=-20j^N is applied on the particle. Initially, the particle was at (0, 0). The x-coordinate of the particle when its y-coordinate again becomes zero is given by