A particle of mass 0.2 kg is moving along x-axis and its displacement is given by x=2t2m , where t is time in second. Work done on the particle in 4 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
48 Joule
b
228 Joule
c
186 Joule
d
256 Joule
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=2t2∴ V=dxdt=4t m/s. At t = 4s,V=16 m/sBy work energy theorem, work done = Kf−Ki=12×0.2×162−0J = 256 Joule