A particle of mass 0.5 kg is moving along x-axis and at time t, its velocity is V = 5 t m/s where t is time in second. Then work done by the applied force in the time interval t = 1 sec to t = 2 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.25 J
b
25 J
c
20.5 J
d
18.75 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At t=1sec, V1=5×1 m/s=5 m/sAt t=2sec, V2=5×2 m/s=10 m/sBy work - energy theoremWork done =12mV22−12mV12=12×0.5×102−52J⇒W=18.75 J