A particle of mass 1 kg is moving on a circular path of radius 1 m. Its kinetic energy is K=bt4, where b= 1 J/s. The force acting on the particle at t = 1s is (2x)½N. The value of x is____________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0006.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, 12mv2=bt4 or mv2=2bt4The centripetal force on the body is Fc=mv2R=2bt4R⇒v=2bmt2 and at=dvdt=2bmd(t)2dt=8bmt∴ Tangential force is Ft=mat=m8bmtThe force on the particle isF=2bt4R2+8mbt2=4+8=12=23N∴ 23=(2x)1/2⇒4×3=2x⇒x=6