A particle of mass 2×10−5 kg moving horizontally between two horizontal plates of a charged parallel plate capacitor between which there is an electric field of 200 NC acting upward. A magnetic induction of 2.0 T is applied at right angles to the electric field in a direction normal to both B¯ and V¯. If g is 9.8 m/sec2 and the charge on the particle is 10−6C , then find the velocity of charge particle, so that it continues to move horizontally.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m/s
b
20 m/s
c
0.2 m/s
d
100 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Net force on the particle should be zero. ∴ Eq=200×10−6N=2×10−4N mg=2×10−5×9.8 =1.96×10−4NSince Eq>mg, force qvB should act downward to balance the forces. ∴ Eq=mg+qvB ⇒2×10−4 = 1.96×10−4 + (10-6×v×2.0) ⇒v=0.04×10-410-6×2.0=2 m/s .