A particle A of mass 10/7 kg is moving in the positive direction of x. Its initial position is x=0 & initial velocity is 1 m/s. the velocity at x=10, if its power varies with position as show in the figure
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m/s
b
2 m/s
c
32 m/s
d
100/3 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area under P-x graphs =∫1vpdx=∫1v(mdvdt)vdx ∫1vmv2 dv=[mv33]1v=107×3(v3−1) From graph : area =12(2+4)×10=30 ∴107×3(v3−1)=30 ∴ v=4m/s