A particle of mass 10kg is moving in a straight line. If its displacement, x with time t is given by x=(t3−2t−10)m , then the force acting on it at the end of 4 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24 N
b
240 N
c
300 N
d
1200 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=10kg,x=(t3−2t−10)m ⇒dxdt=v=3t2−2 ⇒dVdt2=a=6tAt the end of 4 seconds, a=6×4=24m/s2F=ma=10×24=240N