A particle of mass 0.5 kg is moving in xy plane with acceleration a→=3i^+2tj^m/s2. At time t, its velocity is given by V→=2ti^+3t2j^m/s. Then rate of work done on the particle at t = 1 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 watt
b
8 watt
c
12 watt
d
24 watt
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(1)Force acting on the particle, F→=ma→=0.53i^+2tj^N∴ Power, P=F→.V→=0.53i^+2tj^ . 2ti^+3tj^=12 6t+6t3 wattP=3t+t3 wattAt t=1 sec, P=31+1watt=6 watt.