A particle of mass 0.5 kg is at rest. A force F starts acting on the particle which varies according to the F-t graph shown in figure. Then kinetic energy of the particle at the end of 3 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
530 J
b
625 J
c
67 J
d
250 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If ‘p’ be the momentum at the end of 3 sec, then change in momentum = Area under F-t graph ∴p-0=10 x 2 +12 x (3-2) x 10 kg-m/s⇒p=25 kg-m/s∴Kinetic energy =p22m=(25)22 x 0.5J=625 J