A particle of mass 0.5 kg is at rest at the origin. If starts moving along x-axis under the influence of a force F→=Fi^ where F varies with displacement x according to the graph shown in figure. Then kinetic energy of the particle at x = 3m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 J
b
15 J
c
20 J
d
25 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy = work done by the force = Area under F - x graph =6×2+12×3−2×6 J=15 J