A particle of mass 2 kg starts moving from the origin along x-axis under the action of a force which is varying according to the graph shown in figure. Initial velocity of the particle is 2 m/s. Then work done by the force on the particle at t = 6 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 J
b
8 J
c
12 J
d
16 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change is momentum = Area under F - t graph ∴ 2×v−2×2=8×2+12×(6−2)×(−6)⇒v=4 m/sBy work energy theorem, W=(KE)f−(KE)i=12×2×42−12×2×22⇒w=12 joule