A particle of mass 0.3 kg is subjected to a force F=−kx with k=15N/m.What will be its initial acceleration if it is released from a point 20 cm away from the origin
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m/s2
b
10 m/s2
c
3 m/s2
d
15 m/s2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force on particle at 20 cm away F = kxF=15×0.2=3N [ As k=15N/m]∴ Acceleration = Force Mass =30.3=10 m/s2