A particle of mass 0.3 kg is subjected to a force F = -kx with k = 15 N/m. What will be its initial acceleration if it is released from a point 20 cm away from the origin?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 m/s2
b
5 m/s2
c
10 m/s2
d
15 m/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Newton's law, F = ma, where a is acceleration.Given that F = -k x∴ ma=−kx or a=−kx/mor a=15×20×10−20⋅3=10m/s2.
A particle of mass 0.3 kg is subjected to a force F = -kx with k = 15 N/m. What will be its initial acceleration if it is released from a point 20 cm away from the origin?