A particle of mass 0 . 1kg is subjected to a force which varies with distance as shown in fig. (f). If it starts itsjourney from rest at x = 0, its velocity at x = 12 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
o m/s
b
202m/s
c
203m/s
d
40m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The work done is equal to the area of F-x graph. Hence W=12×4×10+4×10+12×4×10 =80 joule The change in velocity is equal to work done. so 12mv2=W or 12×0⋅1×v2=80 or V2=1600 or V=40m/s