A particle of mass 0.1 kg is subjected to a force which varies with distance as shown in fig. If it starts its journey from rest at x=0, its velocity at x=12 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 m/s
b
202 m/s
c
203 m/s
d
40 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Area between curve and displacement axis = 12×(12+4)×10 = 80 JIn this time body acquire kinetic energy = 12mv2by the law of conservation of energy 12mv2=80J⇒12×0.1×v2=80 ⇒ v2 = 1600 ⇒ v = 40 m/s