Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle of mass 1 kg is thrown vertically upward with speed 100 m/s. After 5 sec it  explodes into two parts. One part of mass 400 g comes back with speed 25 m/s, what is the speed of the other part just after explosion? (g=10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

600 m/s upward

b

100 m/s upward

c

100 m/s down ward

d

300 m/s upward

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v = u – gt = 100 – 10(5) = 100 – 50 = 50m/smv = m1v1 + m2v21000 x 50 = (400)(-25) + 600v250000 = -10000 + 600v260,000 = 600v2There fore v2 = 100 m / s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring