A particle of mass 1kg travels in a straight line with a velocity v=ax12 , a=5. What is work done by a net force during its replacement from x=0 to x=2 m2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 J
b
50 J
c
10 J
d
7 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given mass of particle m=1 kg Velocity v=ax12 Where a = constant = 5At x=0, v=ax12=0 At x=2,v=ax12=5×212 According to work energy theorem. Work done = change in kinetic energyw=ΔKE=12mv2−0=12×1 W=12mv2−0=12×(5×212)2 =12×25×2=25 J
A particle of mass 1kg travels in a straight line with a velocity v=ax12 , a=5. What is work done by a net force during its replacement from x=0 to x=2 m2