A particle of mass 1kg with kinetic energy of 8 Joule makes an elastic head on collision with a stationary particle which has twice its mass. Then the fraction of energy transferred to the second body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
34
b
925
c
2572
d
1736
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
12mu2 = 8 ⇒ u = 161 m/s = 4m/s2×v2+1×v1 = 1×4 v1 = 4−2v2 ________(1)Also , v2−v1 = 1−0 ⇒ v2−4+2v2 = 1 ⇒ v2 = 53m/s Fraction of energy transferred =12×2×53212×1×42 = 2572