A particle of mass m is moving along the x-axis with initial velocity ui^. It collides elastically with a particle of mass 10m at rest and then moves with half its initial kinetic energy, (see figure). If sinθ1=nsinθ2 then value of n is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0010.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given→12MV12=1212Mu2 ⇒V1=u2From conservation of momentum in y – direction V1sinθ1=10V2sinθ2→1 As collision is elastic KE remains conserved 12Mu2=12MV12+1210MV22⇒12Mu2=1212Mu2+1210MV22 ⇒14Mu2=102MV22 ⇒u220=V22 ⇒V2=u20 Put in equation (1)⇒u2sinθ1=10u20sinθ2 ⇒sinθ1=10sinθ2