. A particle of mass m moving eastward with a speed v collides with another particle of the same mass moving northward with the same speed v' . The two particles coalesce on collision. The new particle of mass 2 m will move in the north-easterly direction with a velocity
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
−v/2
b
v /2
c
V/2
d
none of the above
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying the law of conservation of momentum along X and Y axes, we get mv=(2m)v′cosθ and mv=(2m)v′sinθ ∴ tanθ=1 or θ=tan−1(1)=45∘ Further V′=V2cosθ=2⋅V2=V2