A particle of mass m moving with velocity 1 m/s collides perfectly elastically with another stationary particle of mass 2m. If the incident particle is deflected by 90°, the heavy mass will make an angle θ with the initial direction of m equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60°
b
45°
c
15°
d
30°
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of momentum along incident directionm ×1 = 2 mv2Cosθ iFrom conservation of momentum along perpendicular direction,m ×0 + 2 m × 0 = mv1− 2 mv2sinθ⇒v1= 2v2sinθ iiFrom energy conservation, 12m×(1)2=12mv12+122mv22Solving we get θ = 30°.