A particle of mass m moving with velocity V0 strikes a simple pendulum of mass and sticks to it. The maximum height attained by the pendulum will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
h = V028g
b
V0g
c
2V0g
d
V024g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial momentum of particle = V0Final momentum of system (particle + pendulum) = 2mvBy the law of conservation of momentum⇒mV0=2mv⇒Initial velocity of system v = V02∴ Initial K.E. of the system = 12(2m)v2=12(2m)V022If the system rises up to height h then P.E. = 2mghBy the law of conservation of energy 12(2m)V022=2mgh⇒h=V028g